4.4.2024. | u 16 sati
Suvremena medicina naprednim medicinskim tehnologijama pokazuje zavidne rezultate u produljenju ljudskog života izrazitim mehanicističkim pristupom pacijentu otvarajući pitanja postintervencijske kvalitete života i održavanja zdravlja ukazujući na potrebu humanizacije zdravstvene skrbi u obliku integracije kreativnih terapija.
Kroz umjetnost (likovnu, dramsku, plesnu, književnu) djeluje se na prevenciju bolesti, bolje podnošenje liječenja i rehabilitacije, te se prorađuje odnos bližnjih u odnosu na novonastalu situaciju. Rezultati klinike Cleveland (SAD) pokazuju zadovoljstvo bolesnika primjenom kreativnih terapija; 91% poboljšanje zdravstvenog stanja kroz likovnu umjetnost, i 94% kroz glazbenu umjetnost uz povećanje razine svjesnosti o prevenciji zdravlja ocjenjujući ih kao jedan od nedovoljno korištenih modaliteta u promociji zdravlja.
Centar za umjetnost i medicinu osnutkom 2016. godine formalizirao je niz događanja u Klinici za tumore koji posežu upravo za umjetnošću kako bi što bolje integrirali odnosno otresli stigmu s malignih oboljenja. Kroz niz izložbi započetih 2011. godinu (osnivanje galerije Panacea) vrata Klinike se otvaraju svijetu koji se uobičajeno ne nalazi u bolničkom prostoru. Interakcija koja je uslijedila između umjetnika/djela i korisnika prostora (bolesnika/obitelji i prijatelja/ zaposlenika) potakla je daljnje akcije: koncerte, književni klub, terapija pokretom/plesom, muzikom i art terapiju. Osim kontinuiranog medicinskog liječenja osoba oboljelih od malignih bolesti, zadatak nam je djelovati u smjeru povećanja kvalitete života, olakšavanja boravka u bolničkim prostorima, zainteresiranim članovima obitelji pomoći u razumijevanju bolesti njihovih članova i podizanju svijesti o važnosti prevencije oboljenja u općoj populaciji, uz smanjenje stresa u oboljelih, članovima obitelji tako i zaposlenicima Klinike. Ukratko predstaviti maligne bolesti kao kronične bolesti s kojima postoji i buduća perspektiva normalnog života ukoliko se prepoznaju na vrijeme (www.artsandmedicine.kbcsm.hr).
Sudionici okruglog stola:
Iva Fattorini (Artocene)
Velimir Đorđević (CEPAMET)
Damir Eljuga (Hrvatska liga protiv raka)
Ante Rašić (Likovna akademija)
Brigita Vilč (Muzička akademija)
Ivanka Herman (Centar za umjetnost i medicinu)
Jasna Rajkovic (art terapeut)
Predstavnik_ca (WHO)
Predstavnik_ca (Ministarstvo zdravstva)
Ivica Belina (Koalicija udruga pacijenata u zdravstvu)
Moderator: Iva Kirac (IGET)
Gosti: Sve za nju, Europa donna, Nismo same, pacijenti koji su sudjelovali u art terapiji kao i terapeuti radne i art terapije
Ponedjeljak, 25. 11. 2024.
28.11.2024 | 17:30 sati
Pozivamo vas na četvrto predavanje u ciklusu Održiva Ura: ESG u Fokusu – Powered by Erste, na kojem ćemo istražiti temu "Stanovanje novog doba". Održivo stanovanje više nije samo ideal, već realnost koja oblikuje suvremenu arhitekturu, razvoj urbanih prostora i financiranje novih modela stanovanja.
Ponedjeljak, 21. 10. 2024.
24.10.2024 | 17:30 sati
Pridružite nam se na novom izdanju Održive Ure koje donosi temu ključnu za budućnost urbanih prostora – Urbani vrtovi. U suradnji s Lucasom Werftom, vlasnikom nagrađivanog studija Werft Gardens & Landscapes, istražit ćemo kako urbani vrtovi mogu transformirati naše gradove u održiva i ugodnija mjesta za život.
Nedjelja, 6. 10. 2024.
10.10.2024 | 17:30 sati
S ponosom najavljujemo drugo predavanje u ciklusu ESG u Fokusu, koje organiziramo u suradnji s Erste bankom. Ovaj događaj bavit će se jednom od najvažnijih tema za održivo poslovanje danas – Izvješćima o održivosti.